تبلیغات
زبان لکی و فرهنگ مردمان آن - نشانی از تاریخ مردمان لك
زبان لکی و فرهنگ مردمان آن
السلام علی المهدی الذی وعد الله به الامم عن یجمع به الکلم
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
غارها نخستین سكونتگاه های انسان و آغازگر تاریخ مدون بشری است؛ چرا كه نقاشی های روی غارها، كهن ترین آثاری است كه انسان اولیه تا كنون از خود به یادگار گذاشته است . این سكونتگاه های قدیمی آیینه گردان انسان های اولیه و خلق و خوی آنهاست . در لرستان غارهای طبیعی فراوانی وجود دارد كه در این گزارش كوتاه با مهمترین آنها آشنا می شوید.

غار كلماكره، پلدختر

«كلماكره» به زبان محلی به معنی جایگاه بز (كل كوهی) و انجیر است. این غار در ۲۰ كیلومتری شمال باختری شهرستان «پل دختر» واقع شده و از جنبه های طبیعی و فرهنگی، در زمره غارهای با ارزش كشور است. «كلماكره» در یك منطقه باستانی، در ارتفاعات معروف به كوه مهله و در یكی از دره باغ ها واقع شده است. این غار از نظر ساختار، در سازندهای آهكی دوره كرتاسه به وجود آمده و با توجه به ته نشست های رسوبی و آهكی فراوان، حاوی استالاگتیت (چكنده ها) و استالاگمیت (چكیده های) بسیار زیباست. وجود همین ساختارهای طبیعی، عظمت و زیبایی خاصی به آن داده است. تالارها، حفره ها و شكاف های متعدد ایجاد شده در غار، فضایی اسرارآمیز به آن داده و بیننده را به تحسین و اعجاب وادار می كند.
غار كلماكره از دیدگاه ارزش فرهنگی و باستان شناختی نیز غاری با اهمیت و با ارزش محسوب می شود و از نظر آثار تمدن های باستانی نیز بسیار غنی است. ارتفاعات كوه مهله قاعده یك مثلث فرضی را می سازند كه ۲ ضلع آن از رودخانه سیمره و كشگان تشكیل شده است. این مثلث از نظر تجمع و تعداد مراكز سكونتی انسان های پیشین، و وجود تپه ها و محوطه های باستانی و تاریخی، غنایی فوق العاده دارد و در ادوار پیش از تاریخ و در دوره های تاریخی بویژه ایلامی، پارتی و ساسانی رونق و اعتبار فراوان داشته است. چنان كه در قسمت مدخل تالار و ورودی غار، آثار و بقایای حیوانی و انسانی به وفور دیده می شود كه حاكی از سكونت گاه و بی گاه انسان ها در این غار است.
در حال حاضر غار فاقد راه های ورودی به نظر می آمده اجباراً باید از شیوه های كوه نوردی و سنگ نوردی برای رسیدن به آن استفاده كرد. راه ورود به غار در گذشته ها آسان تر بوده، اما به نظر می رسد بر اثر فرسایش كوه یا وقوع زلزله، رابطه آن با بیرون قطع شده است.

غار سمسا ، الشتر

این غار در دره آرش «الشتر» واقع شده و در گویش محلی به «مرسمسا» مشهور است. درازای غار نزدیك به ۷۰ متر، پهنای دهانه آن ۶ متر، پهنای داخل آن
۷ متر و بلندی دهانه آن ۳‎/۷ متر است. در كف این غار، تعدادی سنگ چخماق دیده شده است. این غار در بالای محلی قرار دارد كه از آن جا سنگ های تراش خورده ای را برای ساختمان سازی آورده اند كه نشان می دهد، بیشتر سنگ های بناها و آثار مهم الشتر و سنگ قبرها را از این مكان تهیه كرده اند.

غار بتخانه ،كوهدشت

این غار در ۱۸ كیلومتری جنوب خاوری شهر كوهدشت، در كوه «دمچهر» قرار دارد. قسمتی از دهانه غار به علل طبیعی بسته شده است، اما قسمتی از آن باقی است كه باید به شكل خزیده از آن گذشت و به غار وارد شد. درازای دهانه غار، ۱۸ متر و ارتفاع سقف آن نزدیك به ۲۰ متر است. سراسر سقف و دیواره آن به دلیل نفوذ آب از لایه های آهكی، سفید شده است. غار، شامل ۲ قسمت جنوبی و شمالی است كه قسمت شمالی آن وسیع تر است. وجود سنگ چخماق و سفال های شكسته سیاه و منقوش، مؤید زندگی غار نشینی در این ناحیه است. آثار دوره های مختلف تمدن های گذشته در این غار یافت شده و به نظر می رسد كه در آن آثار پالئولتیك نیز وجود داشته است. درازای غار نزدیك به ۲۰۰ متر و پهنای آن به طور متوسط ۲۰ متر است.

غار میر ملاس، كوهدشت

این غار در كوه «سرسرخن» در فاصله حدود ۳۰ كیلومتری شهر كوهدشت واقع شده است. غار «میرملاس» به مرور زمان درهم ریخته و در حال حاضر سایبانی بیش، از آن باقی نمانده است. نقاشی هایی در ۲ طرف جنوب و شمال غار روی دیوار سایبان نقش بسته كه در معرض عوامل طبیعی و انسانی قرار دارند. بیش تر نقاشی ها، صحنه هایی از شكارگاه یا رزمگاه را مجسم می سازند. برخی نیز، نقش حیواناتی هستند كه نمی توان نوع آنها را تشخیص داد.

غار عالی آباد ،كوهدشت

این غار در منطقه كوهدشت واقع شده و یكی از محل های سكونت انسان های پیش از تاریخ بوده است. غار پس از یك فرود ۶ متری تا عمق ۴۲۰ متری ادامه می یابد. برای بازدید كامل از این غار، وسایل فنی كامل مورد نیاز است.

غار ویزنهار، كوهدشت

كوه «ویزنهار» رومشكان از توابع كوهدشت، ۳ دره عمیق دارد كه چین خوردگی های گوناگون دارد. دره باختری، از ۲ دره دیگر اهمیت بیش تری دارد، زیرا در انتهای این دره و در قسمت بن بست آن، غاری است كه در سینه كوه كنده شده كه چشم انداز و دیدگاه آن سراسر دره را در بر گرفته است. از میان دره، راهی برای رسیدن به غار وجود ندارد و ارتفاع دهانه تا سطح دره نزدیك به ۲۰ متر است. در انتهای بن بست دره، دریچه ای است كه پله های سنگی آن به طرف غار منتهی می شوند و تا محوطه غار امتداد می یابند. این پله ها با چند پیچ حساب شده، دره را به غار متصل می كنند. در گذشته، كسی از وجود این پله ها آگاهی نداشت، ولی به طور تصادفی این دریچه پیدا شد. سطح داخلی غار، چندان وسیع نیست، اما قسمت هایی از دیواره آن را تراشیده و صاف كرده اند.

غار قمری، خرم آباد

این غار در باختر دره خرم آباد و در سینه كوهی مشرف به این شهر واقع شده است. دهانه غار به سوی جنوب كوه قرار دارد و سطح داخل دهانه آن بیش از ۲۰۰ متر است. درازای راهرو غار، باریك و طولانی است و تاكنون انتهای آن كشف نشده است. درباره این غار افسانه های بسیاری زبان زد مردم محلی است.

غار یافته، خرم آباد

این غار در ۲۵ كیلومتری جنوب باختری شهر خرم آباد بر سر راه كوهدشت در محلی به نام «سولیزه» بر دامنه كوه «یافت» واقع شده و سطح و فضای داخلی آن محدود است.

غار كنجی ،خرم آباد

غار كنجی در ۴ كیلومتری جنوب شهر خرم آباد در كمركش یك كوه قرار گرفته است. دسترسی به این غار، از طریق یك مسیل دره ای امكان پذیر است كه در فصل بهار، از دامنه های آن، چشمه های آب جاری می شود. این غار یكی از منظم ترین غارها از لحاظ سطوح داخلی است. مساحت آن بیش از ۲۰۰ مترمربع است. كف غار خاكی است و در كاوش های انجام شده، چند گور مربوط به پیش از تاریخ همراه با اسكلت های متعدد از آن به دست آمده است. در دامنه و چشم انداز این غار، دشتی وسیع با تپه های مصنوعی وجود دارد.

غار ارجنه ، خرم آباد

در دشت جنوبی دره خرم آباد، یك كوه كوچك وكم ارتفاع به نام «گرارجنه» وجود دارد كه تعدادی غار كوچك در سمت خاوری آن پدید آمده است و به نام همان كوه مشهورند.

غار قاژه یا مغاز، خرم آباد

در جنوب خاوری «كوه یافته» در بخش چگنی خرم آباد غاری است به نام «قاژه» یا «مغار» كه در داخل آن، تعدادی «استالاگتیت» و «استالاگمیت» دیده می شود. دهانه غار به سوی خاور است و در داخل غار، حوضچه ای به نسبت بزرگ پر از آب سرد به وجود آمده كه بیش از ۱‎/۵ متر عمق دارد. در قسمت باختری دهانه غار، یك راه باریك وجود دارد كه با سنگ و گچ چند پله در آن ساخته شده است. این غار، اقامتگاه موقت شكارچیان است و امكان دارد در گذشته، این راه را شكارچیان ساخته باشند. در هر حال بازدید از این غار و تماشای طبیعت اطراف مسیر آن، جذاب و دیدنی است.

غار دوشه ، خرم آ باد
غار دوشه یكی از غارهای تاریخی استان است كه در روستای كرشوراب از توابع بخش چگنی خرم آباد واقع شده و حاوی نقاشی ها و كتیبه های تاریخی متعدد و جالب توجه است. برای ورود به غار باید از باختر تنگه دوشه به بالای كوه صعود كرد. ارتفاع سقف تا كف غار در حدود ۵ متر و داخل آن به شكل دایره منظم است كه انحنای قسمتی از دیواره های آن، به علت پیش آمدگی دیواره كوه، به هم پیوسته است. بر دیواره های مسطح این غار، در حدود یك صد و ۱۰ نقش با رنگ سیاه نقاشی شده است. بر دیواره باختری آن نیز به جز نقش های یاد شده، ۲ كتیبه وجود داشته كه یكی به كلی از بین رفته و نیمی از دیگری نیز محو شده است. مهم ترین علت سالم ماندن نقوش كتیبه، دوری از عوارض طبیعی است. در دهانه حفره های انتهایی غار، استخوان های انسان و حیوان و سفال های شكسته یافت شده است.

 

غار كوگان، خرم آباد

این غار یكی از معدود غارهای مصنوعی استان است كه به دست انسان در دل كوهستان به وجود آمده است. موقعیت مكانی غار ۸ كیلومتری جاده خرم آباد- كرمانشاه به سمت چپ در كوه موسوم به كوگان است. غار كوگان جزو غارهای چند طبقه است كه دسترسی بسیار سختی دارد و رسیدن به آن بدون تجهیز به امكانات و وسایل كوه نوردی و غار نوردی ممكن نیست. این غار دژ مانند، به استناد سكه هایی كه در اطراف آن به دست آمده است، به دوره اشكانیان تعلق دارد.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
دوشنبه 13 مهر 1388 :: نویسنده : علی ایتیوندی
جمعه 24 شهریور 1396 09:29 ب.ظ
Write more, thats all I have to say. Literally, it seems as though you relied on the
video to make your point. You definitely know what youre talking
about, why throw away your intelligence on just posting videos to your site when you could
be giving us something informative to read?
جمعه 10 شهریور 1396 09:18 ق.ظ
For most up-to-date news you have to visit the web and on web
I found this web site as a best website for most up-to-date updates.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 05:03 ق.ظ
Fastidious response in return of this issue with solid arguments and telling the whole thing on the topic
of that.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : علی ایتیوندی
نویسندگان
نظرسنجی
نظر خود را در باره تارنما بگویید:
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :